Jak testować szczelność (1) - tester zanurzeniowy

Paweł Lipski / Bartłomiej Juszczyk, 2021.07.29, Linie i maszyny

Testowanie szczelności jest jednym z najczęściej występujących typów procesów oceny jakościowej w produkcji i to nie tylko w branży automotive. W ELPLC S.A. zaprojektowaliśmy, zbudowaliśmy i wdrożyliśmy wiele rodzajów testerów szczelności, m.in. w produkcji chłodnic, amortyzatorów czy silników. Bywają to stanowiska autonomiczne lub stanowiące fragment kompletnej zrobotyzowanej linii produkcyjnej.

Szczególnym przykładem, wartym zaprezentowania jest tester zanurzeniowy dla naszego klienta z Rosji. Jest on przeznaczony do wykrywania lokalizacji miejsca przecieku w odlewanym komponencie silnika. W uproszczeniu można by ten proces porównać z poszukiwaniem nieszczelności w dętce koła rowerowego poprzez zanurzanie jej w wodzie i obserwowaniu bąbli powietrza. Testowane są w nim odlewy dla kilku referencji bloków i głowic silnika – możliwa praca na kolejnych poprzez wykonanie dedykowanych narzędzi. Domyślnie został dostosowany do czterech komponentów z dwunastoma narzędziami dla weryfikacji zadanych komór przy założonym ciśnieniu.

Stacja obsługiwana jest przez jednego operatora, który zarówno zakłada komponent do stacji, przezbraja pod wymaganą referencję jak i dokonuje wizualnej oceny. Przezbrojenie takiej stacji jest szybkie: polega na wyciągnięciu narzędzi (oba boki, góra/dół, przód/tył) i założeniu innych. Rodzaj testowanego elementu praktycznie nie ma tu znaczenia. Stanowisko zasila zestaw hydrauliczny który odpowiada zarówno za docisk uszczelnień jak i podniesienie wanny z wodą oraz obrót komponentu o +/- 180 stopni.

Proces docisku i zanurzenia jest wykonywany automatycznie po czym operator steruje obrotem. Uszczelki możliwe do wykonania z kilku wybranych materiałów w zależności od komponentu i wykonanej na nim obróbki tak aby zapewnić odpowiednią żywotność i szybka wymianę. Od strony pracy operatora zabezpieczenie kurtyną świetlną, której przerwanie zatrzymuje ruchy na stacji. Od tyłu możliwy dostęp po otwarciu drzwi zabezpieczonych ryglem zapewniającym bezpieczeństwo pracy.