Ekomaszyny (1) – z myślą o przyszłości
Ekologia stała się jednym z jednym z bardziej eksploatowanych terminów we współczesnej debacie publicznej. Dyskutują o tym politycy, przedsiębiorcy i naukowcy. Codzienne życie również konfrontuje nas z tym tematem, kiedy segregujemy odpady, staramy się oszczędzać wodę i energię. Produkcja przemysłowa wydaje się być pozornie na zupełnie przeciwległym biegunie. Słowo przemysł nasuwa niejednokrotnie automatyczne skojarzenia z dymiącymi kominami, olbrzymim zużyciem energii, surowców i wody. Jednak to właśnie w rozmaitych branżach przemysłowych myśli się bardzo dużo o ograniczeniu kosztów ekologicznych prowadzonej działalności.
Nie wyrzucaj, wykorzystaj!
Podczas wprowadzania nowej referencji do produkcji, jedną z kluczowych kwestii jest decyzja o budowie nowej linii lub przebudowie starej. Jest to szczególnie trudne w obecnych czasach kryzysu łańcucha dostaw. Warto postawić w takim przypadku na doświadczonego dostawcę linii produkcyjnych i maszyn, dysponującego dużym know-how w zakresie osprzętu automatyki i robotyki oraz jego integracji. Podmiot taki często dysponuje silnym zespołem specjalistów projektantów, mechatroników, automatyków czy programistów i potrafi użytecznie oraz optymalnie wykorzystać komponenty istniejącej linii do modernizacji lub skompletowania ciągu technologicznego na potrzeby nowej produkcji. Własny park maszynowy dostawcy to dodatkowy atut, umożliwiający regenerację lub przeróbkę elementów mechanicznych a także szybkie wytworzenie zupełnie nowych detali w razie potrzeby. Dysponenci linii produkcyjnych są często zaskoczeni w jak dużym stopniu można wykorzystać istniejące komponenty i urządzenia. Rachunek jest wtedy prosty – znaczne obniżenie kosztów wprowadzenia nowej produkcji, ponowne wykorzystanie komponentów zamiast konieczności ich utylizacji lub składowania, ograniczenie ilości odpadów i ograniczenie zużycia surowców na wytworzenie nowych komponentów.
Unikaj jednorazówek
Przy zamawianiu nowej linii produkcyjnej, szczególnie w branżach, gdzie często pojawiają się nowe referencje, warto rozważyć różne aspekty pod kątem przyszłej produkcji. Trudno jest oczywiście określić precyzyjnie parametry przyszłych referencji, ale już na etapie specyfikacji i projektowania można określić wzorce projektowe, które przedłużą okres użyteczności linii. Również w tym miejscu jak mantrę można powtórzyć, że istotny jest wybór doświadczonego producenta linii i maszyn, który potrafi trafnie zdefiniować potencjalne trudności oraz efektywnie je rozwiązywać. Jednym z aspektów jest modułowość – modułowa budowa ciągu technologicznego pozwala na jego elastyczne przekonfigurowanie w przyszłości lub wymianę pojedynczego modułu zamiast całości. Modułowość osiąga się poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań mechanicznych, standaryzację gabarytów czy elementów ułatwiających transport. Nie mniej ważnym aspektem jest przezbrajalność – to zespół cech zapisanych w projekcie mechanicznym, strukturze połączeń i sposobie programowania, który umożliwia wykorzystanie linii / maszyny do przyszłych referencji produkcyjnych. W ten sposób cały korpus i jego infrastruktura są uniwersalne a wymieniany jest jedynie pakiet narzędziowy pod konkretną referencję. Przezbrojenie musi być intuicyjne, szybkie i bezpieczne. Jest to osiągalne dzięki rozwiązaniom mechanicznym w postaci ergonomicznych rączek, uchwytów czy zaczepów, rozwiązaniom łączeniowym np. w postaci kodowanych szybkozłączy oraz wzorcom projektowym w oprogramowaniu. Wszystko to sprawia, że modyfikacja linii lub maszyny w przyszłości jest tańsza, łatwiejsza i zostawia mniejszy ślad ekologiczny.
Jeśli poszukujesz producenta kompletnych zrobotyzowanych linii produkcyjnych i stacji montażowych, zapraszamy do kontaktu. ELPLC S.A. to zespół ponad 160 specjalistów: projektantów, programistów, mechatroników, automatyków i operatorów. Dysponuje własnym R&D, zcyfryzowanym systemem produkcji oraz pracownią projektową. Potencjał wytwórczy jest zdefiniowany przez ok. 4200 m2 powierzchni produkcyjnej oraz własny park 26 maszyn, w skład którego wchodzi 8 nowoczesnych centrów CNC, 9 frezarek konwencjonalnych, 3 tokarki, 6 maszyn szlifierskich.