Skip to main content
Jak wybrać dostawcę systemu automatyki? (2)

Jak wybrać dostawcę systemu automatyki? (2)

Dobry dostawca systemów automatyki powinien bazować na indywidualnym podejściu do rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych i montażowych.
Tym sposobem powstają innowacyjne i dedykowane aplikacje, które są ściśle dopasowane do konkretnych potrzeb procesowych.

Potencjał Reaserch & Development

Stąd też pionierskie i prototypowe koncepcje powinny powstawać w odrębnych działach, dbających o rozwój nowych aplikacji z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań rynkowych i trendów technologicznych. Muszą być przy tym brane pod uwagę rzeczywiste problemy występujące w fabrykach z uwzględnieniem specyfiki technologii produkcji, a także właściwości fizycznych komponentów i wyrobu gotowego. Kompetentny dostawca systemu automatyki powinien dysponować zasobami ludzkimi i technicznymi, pozwalającymi na projektowanie i budowanie maszyn prototypowych. Stąd też ważne jest, aby koncepcje automatyzacji skomplikowanych procesów produkcyjnych, mogły być przełożone nie tylko na projekty ale i innowacyjne, specjalne, prototypowe oraz zoptymalizowane maszyny, które z gwarancją stabilności i bezawaryjnej pracy, mogą być przekazane do eksploatacji.

Doświadczenie w automatyzowanych procesach

Doświadczenie w automatyzowanych procesach jest bardzo istotne dla prawidłowego zaprojektowania stanowiska, stacji, czy też linii produkcyjnej. Znajomość procesów produkcyjnych przekłada się na optymalny dobór rozwiązania z uwzględnieniem specyficznych wymagań. Ważna jest przy tym możliwość przeniesienia kompetencji w zakresie automatyzacji konkretnych procesów, z jednej branży na inne.

Autorskie systemy traceability i oprogramowanie Smart Factory

W tym zakresie warto postawić na rozwiązanie autorskie i „niepudełkowe”, które od podstaw powstaje u jednego producenta. W efekcie zyskuje się system ściśle dostosowany do potrzeb konkretnej aplikacji. Dodatkowo systemy autorskie są ciągle rozwijane pod kątem najnowszych trendów technologicznych.(→ ELPLC Smart Factory)

Firma ELPLC S.A. dysponuje własnym Działem R&D, odpowiedzialnym za tworzenie koncepcji, które są ściśle dopasowane do konkretnych potrzeb technologicznych. Stawia się na ścisłą współpracę z dostawcami rozwiązań procesowych. Równolegle prowadzenie są liczne prace badawcze i rozwojowe (chociażby w zakresie filozofii Industry 4.0 i Industry 5.0), przy współpracy z przedstawicielami fabryk (menedżerowie i inżynierowie procesów), a także ośrodkami naukowo-badawczymi i uczelniami. Wszystko to przekłada się na profesjonalne doradztwo i tworzenie kompleksowych rozwiązań, oraz ich dopasowanie do wymagań i potrzeb klientów.

Ponadto we współpracy z pozostałymi działami firmy ELPLC S.A.: Construction, Supply Chain, Production, Mechatronics, Electrical Engineering, Software Engineering, Comissioning, Maintenance, Retrofitting, jest możliwe tworzenie nawet najbardziej złożonych i kompleksowych rozwiązań. W efekcie na potrzeby projektowania koncepcji i realizacji projektu mogą być zaangażowani inżynierowie projektanci (ok. 18% zasobów w strukturze zatrudnienia), programiści (ok. 13% zasobów w strukturze zatrudnienia), zespół montażowy i uruchomieniowy (ok. 30% zasobów w strukturze zatrudnienia) oraz dział obróbki mechanicznej (ok. 23% zasobów w strukturze zatrudnienia). Wszystkie wymienione kompetencje muszą się spinać doskonałą komunikacją, którą gwarantuje dedykowany do każdego klienta Project Manager.

Z szeregu kompetencji firmy ELPLC S.A. warto zwrócić uwagę m. in. na bogate doświadczenie w zakresie automatyzowania precyzyjnych montaży oraz operacji zgrzewania dla bardzo różnych materiałów, która bardzo często występuje w przemysłowych procesach montażowych. Dzięki takim kompetencjom zyskuje się możliwość idealnego dopasowania do operacji zgrzewania, nawet najbardziej skomplikowanych komponentów. Istotną rolę odgrywa przy tym możliwość zaprojektowania rozwiązania samodzielnego lub modułowego, czy też zaprojektowanie wbudowanych rozwiązań testowych i wykonujących operacje dodatkowe – montaż, zamykanie, pasywacja, testowanie, kontrola jakości czy pakowanie. Warto przy tym podkreślić, że firma ELPLC S.A. jako pierwsza w Europie w swojej aplikacji zastosowała urządzenia do zgrzewania oporowego ze sterowaniem impulsowym.

Maszyny produkowane przez ELPLC S.A. mogą być wyposażone w dedykowany system traceability, zapewniający monitorowanie procesu technologicznego z pełną analizą danych. Aplikacja taka jest kompatybilna ze wszystkimi sterownikami procesowymi.
Warto zwrócić uwagę na możliwość połączenia z różnymi typami ekranów, przeglądarek internetowych i urządzeń mobilnych. Ponadto kluczową rolę odgrywają systemy klasy Smart Factory, będące cyfrowym odzwierciedleniem przebiegu procesów zgodnie z założeniami Industry 4.0.

Z kolei system Smart Factory firmy ELPLC S.A. (ELPLC Smart Factory), oparto na czterech modułach (blokach) funkcjonalnych – zbierania danych, podglądu stanu linii, diagnostyki i analiz: historycznej, wydajności, awaryjności linii. System ten od podstaw jest zaprojektowany przez inżynierów ELPLC S.A., jest rozwiązaniem tworzonym przez inżynierów dla inżynierów, tworzonym przez producenta maszyn, stąd też może być ściśle dostosowany do konkretnych potrzeb.


© ELPLC. All rights reserved. Powered by jdev.pl