Jak wybrać dostawcę systemu automatyki? (3)
Na etapie wyboru dostawcy warto sprawdzić jego kondycję finansową, będącą gwarancją wykonania dużych projektów. Oprócz tego kompetentny dostawca systemów automatyki powinien dysponować własnymi, specjalistycznymi możliwościami produkcyjnymi.
Założeniem inwestycji w system automatyki jest uzyskanie zakładanego zwrotu inwestycyjnego w określonym czasie. Stąd też finansowanie, podobnie jak i projektowane rozwiązanie techniczne, powinny być „szyte na miarę”. Na elastyczność w tym zakresie mogą pozwolić sobie tylko nieliczni dostawcy, dysponujący odpowiednim potencjałem finansowym. Warto podkreślić, że dostawca stabilny finansowo jest w stanie sprostać dużym projektom, których realizacja rozkłada się w dłuższym czasie. Ponadto wiele projektów, zwłaszcza prototypowych, pociąga za sobą konieczność poniesienia przez dostawcę dodatkowych kosztów, wynikających z wykonania szeregu dodatkowych badań, testów, prototypów, wydruków 3D itd. Dostawca powinien zatem dysponować odpowiednim potencjałem finansowym i najlepiej, aby był on ulokowany jako kapitał rodzimy z możliwością uzyskania dodatkowego wsparcia na każdym etapie realizacji projektu.
Park maszynowy
Bogaty park maszynowy dostawcy gwarantuje, że podzespoły maszyn mogą powstawać w jednym miejscu, a do tego skraca się czas wykonywania aplikacji, przy szybkiej reakcji na zmiany i dostępności części zamiennych. Ponadto zapewnia to gwarancję wykonania nawet najbardziej złożonych nietypowych elementów konstrukcyjnych i transportowych, pod ścisłym nadzorem konstruktorów, z możliwością modyfikacji i wprowadzenia koniecznych zmian w każdej fazie produkcji.
Odpowiednie zasoby obiektowe.
Dostawca powinien dysponować budynkami i halami produkcyjnymi pozwalającymi na kompleksowe produkowanie, uruchamianie i wykonywanie produkcji próbnej. Stąd też ważne jest zapewnienie odpowiedniej powierzchni hali oraz ciągów transportowych (np. na potrzeby wjazdu samochodem ciężarowym). Hala produkcyjna powinna mieć dostęp do mediów o odpowiednich parametrach, pozwalających na bezpieczną pracę linii podczas uruchomień próbnych.
Warto zwrócić uwagę na dogodną lokalizację siedziby dostawcy. Co prawda na potrzeby realizacji projektu (np. w zakresie testów, zmian, opcji, przeglądów itd.), coraz częściej wykorzystuje się technologię rzeczywistości mieszanej i zdalny dostęp, to jednak ewentualny dojazd do miejsca, w którym powstają maszyny, powinien być dogodny. Stąd też najlepiej aby centrum projektowe i hale produkcyjne, znajdowały się w jednym miejscu, w pobliżu kluczowych dróg krajowych i autostrad oraz portów lotniczych.
ELPLC S.A. to firma z kapitałem polskim z dużym zapleczem finansowym z możliwością dodatkowego wsparcia ze strony inwestora finansowego – Tar Heel Capital. Przekłada się to nie tylko na stabilność finansową ale również na elastyczne formy płatności za maszyny (np. płatność transzami z terminami dostosowanymi do potrzeb klienta).
W odniesieniu do parku maszynowego warto podkreślić, że centrum obróbcze firmy ELPLC S.A. bazuje na maszynach CNC (8 szt.), konwencjonalnych maszynach obróbczych (9 szt.), tokarkach (9 szt.) i szlifierkach (6 szt.). Wszystko to pozwala na wykonywanie nawet najdrobniejszych elementów (podzespołów i części zamiennych) we własnym zakresie zarówno na potrzeby produkcji jak i dostępności części zamiennych.
Firma ELPLC S.A., z siedzibą w Tarnowie, dysponuje dwoma budynkami o łącznej powierzchni wynoszącej 4200m2, stąd też projektowane maszyny są wytwarzane na terenie Polski, na własnych halach produkcyjnych z lokalizacją w pobliżu autostrady A4. Ponadto do siedziby firmy ELPLC S.A. można szybko dojechać z lotniska Kraków-Balice lub Rzeszów-Jasionka.