Skip to main content
Linia montażu amortyzatorów

Linia montażu amortyzatorów

Modułowa linia technologiczna do montażu i testowania amortyzatorów samochodowych, umożliwiająca odbiorcom zwiększenie efektywności i elastyczności produkcji.

Najważniejsze cechy

Parametr Wartość
Średnica rury produktu Typowo 30-60 mm
Wysokość produktu Typowo 120-1000 mm
Ciężar produktu do 8 kg
Dozowanie oleju 60-600 ml
Ogólne Linia modułowa z możliwością rozbudowy
System transportowy oparty na przezbrajalnych paletach
Automatyczne nalewanie oleju
Innowacyjny system testu funkcjonalnego (CTS)
Innowacyjny system podawania gazu i walcowania (EPICS)
Stacja testu siły od gazu
Stacja weryfikacji jakości gwintu
Stacja zakładania nakładki
Stacja etykietowania produktu
Stacja Final Inspection (System wizyjny)
Opracowana w 2019/20 przy wsparciu NCBiR
Dodatkowa funkcjonalność Kontrola jakości gwintu na tłoczysku oraz wymiarów i kompletności całego amortyzatora (wizja), oczyszczanie gwintu, układ zabezpieczenia antykorozyjnego, zrobotyzowane zatapianie tłoczyska, bypass umożliwiający przezbrojenie linii na produkcję zupełnie nowego produktu w czasie jednego 7s cyklu.

Modułowość i inne cele projektu

Całość linii podzielono na moduły, które w łatwy sposób można rekonfigurować i tym sposobem zmieniać kolejność etapów montażu. Przykładowa konfiguracja linii:

Moduł 1 – załadunek, zrobotyzowane napełnianie amortyzatorów
Moduł 2 – wciskanie prowadnicy tłoczyska zintegrowane z modułem kontroli charakterystyki tłumienia amortyzatora (CTS)
Moduł 3 – napełnianie azotem i zamykanie amortyzatora przez walcowanie (EPICS)
Moduł 4 – pomiar siły generowanej przez azot w amortyzatorze oraz kontroli długości
Moduł 5 – wciskanie nakładki ślizgowej oraz kontrola jakości gwintu
Moduł 6 – drukowanie i naklejanie etykiety
Moduł 7 – kontrola wybranych wymiarów amortyzatora

Modułowość linii to jeden z kluczowych celów projektu w gronie których znalazły się jeszcze kwestie związane z wysoką dokładnością pomiaru testowanych elementów, automatyzacją procesu technologicznego oraz żywotności poszczególnych modułów linii. Osiągnięty stopień automatyzacji pozwala na pełną obsługę linii przez jednego lub dwóch operatorów. Nie bez znaczenia jest przy tym opcja implementacji robota 6-cio osiowego w module zatapiania tłoczyska, który zastępuje operatora w monotonnej, uciążliwej i nieergonomicznej czynności.

Innowacyjne stacje

CTS – powtarzalność dzięki napędom liniowych – opracowany przez ELPLC innowacyjny system kontroli tłumienia pozwala na badanie charakterystyki drgań amortyzatora w oparciu o elektromagnetyczne silniki liniowe, pozwala na pomiar siły tłumienia amortyzatora w zakresie od -6500N do 6500N zależnie od pozycji pracy 0 do 400mm. Prędkość testu od 0,5 mm/s do 1000 mm/s. Zakładana dokładność pomiaru siły tłumienia jest niemal 10 krotnie większa niż w przypadku typowych konstrukcji opartych o napędy hydrauliczne. CTS jest wyposażony w dwa silniki liniowe firmy SIEMENS o maksymalnej sile kompresji na poziomie Fmax=10kN.

Zobacz stronę produktu CTS

EPICS – działanie tej stacji zamyka się w skrócie na zaoblaniu (zamknięciu) górnej części cylindra z jednoczesnym zagazowaniem i utrzymywaniem odpowiedniego ciśnienia gazu w amortyzatorze. Najazd układu zamykania jest realizowany za pomocą serwonapędu SIEMENS. Następnie poprzez przekładnię obraca śrubą kulową sprzężoną z głowicą gazująco-walcującą. Układ zjeżdża do momentu wystąpienia zadanej wartości siły. Droga jest więc uzależniona od wystąpienia zadanej wartości siły, a ta zależy od rodzaju amortyzatora ( grubości ścianki walcowanej cylindra, pozostałych komponentów oraz wymagań końcowych produktu).

Zasadniczą innowacją jest tutaj zintegrowanie do tej pory dwóch oddzielnych modułów w pojedynczej stacji. Zamiast dwóch operacji, realizowanych przeważnie na dwóch maszynach: zamykania wstępnego z napełnieniem gazem oraz zamykania finalnego, wszystko zrealizuje się w jednym ruchu. Daje to zasadniczy efekt korzyści operacyjnej w postaci redukcji czasy cyklu o ponad 50%. Wśród innych korzyści należy wymienić łatwość analizy siły zamykania oraz zastosowanie kontrolera czasu rzeczywistego w miejsce dodatkowego komputera.

Zobacz stronę produktu EPICS

TOMAI Factory System w pakiecie

TOMAI Factory System to stworzone przez inżynierów dla inżynierów inteligentne narzędzie do zarządzania produkcją, z funkcjonalnością pełnego traceability. Cztery główne moduły: moduł zbierania danych, moduł podglądu aktualnego stanu linii, moduł diagnostyki i analizy danych historycznych oraz aplikacja Web zapewniają duże możliwości dopasowania do potrzeb klienta.

Zobacz stronę produktu TOMAI Factory System


© ELPLC. All rights reserved. Powered by jdev.pl