Linia montażu e-mobility
Wysoce autonomiczna, zrobotyzowana linia montażu (klejenia) elementów grzejnych dla branży e-mobility
Najważniejsze właściwości
Parametr | Wartość |
---|---|
Podawanie komponentu | Pick & place: roboty Mitsubishi typu SCARA z systemami wizyjnymi i PROFINET IO |
Rozładunek i układanie | Automatyczne |
Jednostki klejenia | 2 komponenty w tym samym czasie System kompensacji dozowania (kontrola ścieżki nanoszenia) Dyspenser do klejenia bocznej ścianki System czyszczenia i kalibracji igieł Waga kontrolująca wielkość dozowania Stacja utrwalania termicznego |
Automatyczne klejenie
Procesy klejenia nie są łatwymi do zautomatyzowania lub zrobotyzowania. Odpowiednio dobrany klej musi zostać naniesiony na konkretne miejsce lub komponent, następnie kolejny jest nakładany z precyzyjnie dobraną siłą. W ELPLC automatyczne klejenie to proces wpisany przeważnie w większą całość, linię technologiczną, na której przeprowadzane są inne czynności montażowe i w pełni automatyczna kontrola jakości.
Dobry przykład to linia montażu elementów dla branży e-mobility. Klient przystąpił do realizacji innowacyjnego projektu zakładającego produkcję i dostawę nowego typu elementów grzejnych. Projekt wymagał opracowania, skonstruowania i wdrożenia dwóch półautomatycznych linii – jednej do montażu wnętrza, drugiej do montażu obudowy (z opcjami pełnej automatyzacji), przy wymaganiach czasu cyklu na poziomie 50s/12 sztuk. W przypadku linii montażu przyjęto ostatecznie wariant w pełni automatyczny. Zautomatyzowany załadunek komponentów odbywa się przy użyciu podajników wibracyjnych oraz szybkich robotów. Zapewnia to optymalny dopływ komponentów do stacji. Operacje realizowane na tej linii obejmują: montaż komponentów, automatyczne klejenie z inspekcją wizyjną warstwy (2 systemy), zgrzewanie (2 stacje), a całość obsługuje system transportowy z manipulatorami potrzebnymi do nanoszenia kleju, obracania komponentów, przeładowywania.
Dozowanie kleju z kompensacją, oparte na systemie wizyjnym, serwonapędzie i wadze, umożliwia poprawne naniesienie warstwy (precyzja dozowania ±0,0125g, średnica kropli ok. 1,9mm), bazując na rzeczywistej pozycji komponentu. Prawidłowy skład kleju zapewnia system igieł dozujących z tubą mieszającą o stałym stosunku mieszania. Tłoki dozujące, sterowane serwonapędem, podają substraty do tuby mieszającej. Dostępne są 3 ścieżki nanoszenia kleju. Na następnej stacji do metalowej płytki przykładane jest napięcie, które powoduje podgrzanie komponentu do temperatury około 100-120° w celu utrwalenia połączenia. Drugi system automatycznego klejenia obsługuje boczne ścianki komponentu (precyzja dozowania ± 0,005g).
Podsumowanie
Wykorzystanie naszej wiedzy do zaprojektowania całości, doboru oprzętu i jego integracji, skonstruowania oraz oprogramowania linii, dało klientowi możliwość zrealizowania produkcji nowego typu elementów. Dzięki wariantowi pełnej automatyzacji i robotyzacji, osiągnięto zakładane parametry wydajnościowe oraz zdolność montowania 2 elementów jednocześnie. Dodatkowo system wizyjny umożliwił precyzyjne pozycjonowanie komponentów, a pełne traceability procesu pozwoliło na maksymalizację wykorzystania danych pochodzących z procesu i pełną historię jakościową. W normalnych warunkach linia może pracować okresowo autonomicznie, a rola pojedynczego operatora sprowadza się w zasadzie do nadzorowania procesu i zapewnienia odpowiedniego poziomu komponentów na podajnikach załadunkowych. Dzięki zintegrowaniu niezbędnych stacji połączonych systemem transportowym w obrębie pojedynczego layoutu zapewniliśmy spełnienie standardów wydajności, bezpieczeństwa i czystości.