Skip to main content
Linia montażu i testowania amortyzatorów

Linia montażu i testowania amortyzatorów

Linie przeznaczone do produkcji i testowania amortyzatorów zajmują wysoką pozycję w portfolio firmy i doczekały się wielu innowacji.

Najważniejsze cechy

Parametr Wartość
Średnica rury produktu Typowo 30-60 mm
Wysokość produktu Typowo 120-1000 mm
Ciężar produktu do 8 kg
Roboty na linii 1. KUKA – załadunek amortyzatorów
2. Mitsubishi – załdunek sprężyn gazowych
3. MiR – autonomiczny robot logistyczny
Ogólne Zrobotyzowana logistyka z zastosowaniem pojazdów AGV / AMR
Innowacyjny system testu funkcjonalnego (CTS)
Innowacyjny system podawania gazu i walcowania (EPICS)
Stacja testu siły od gazu
Stacja weryfikacji jakości gwintu

Opracowana w 2020/22 przy wsparciu NCBiR
Dodatkowa funkcjonalność Linia przystosowana zarówno do produkcji i testowania amortyzatorów, jak i sprężyn gazowych.

Założenia

Na etapie zbierania danych wejściowych do projektowania linii projektanci i konstruktorzy firmy ELPLC S.A. na bieżąco konsultowali koncepcje i parametry techniczne poszczególnych stacji. Inżynierowie procesowi fabryk amortyzatorów zlokalizowanych na całym świecie oczekiwali uniwersalnej maszyny pozwalającej na montaż różnych referencji amortyzatorów. Zwracano przy tym uwagę na fakt, że produkowane amortyzatory mają rury o średnicy od 30 do 60mm, przy wysokości mieszczącej się pomiędzy 120 a 600mm. Konieczne było przy tym uwzględnienie różnych średnic (od 30 do 300mm) i położenia (od 25 do 100mm) pierścienia łoża sprężyny. Poszczególne stacje oraz ciągi transportowe linii musiały pracować z gotowym produktem o wysokości wynoszącej od 300 do 1000mm. Dodatkowo podkreślano konieczność zachowania określonego ciśnienia gazu w amortyzatorze (od 0 do 25bar) oraz właściwej siły gazu w amortyzatorze (od 20 do 500N). Dodatkowo proces montażu wymagał pracy z nakładkami o różnych średnicach (40-80mm) z maksymalnym ciężarem komponentów wynoszącym do 8 kg.

Dochodziła konieczność spełnienia szeregu dodatkowych wymagań względem zachowania parametrów takich jak siła (45-150kN), a także siła tłumienia amortyzatora (-6500 – 6500N), występująca w jego odpowiedniej pozycji pracy (od 0 do 400mm). Konieczne było przy tym zachowanie wymagania względem prędkości pracy (od 0,5mm/s do 1000mm/s).

Oprócz tego przedstawiciele fabryk podkreślali konieczność wykonywania przez linię kontroli podstawowych wymiarów amortyzatora.

Podsumowanie

Uzyskano całkowicie autonomiczny i zrobotyzowany ciąg montażu i testowania. W zasadzie nie wymaga on obsługi przez operatorów. Transport amortyzatorów lub sprężyn gazowych na linię odbywa się z zastosowaniem autonomicznych pojazdów AMR lub AGV. Operacja załadunku jest wykonywana przez roboty sześcioosiowe. Na poszczególnych stacjach wykonywane są operacje. Po ich zakończeniu następuje rozładunek z linii na pojazd autonomiczny. Na uwagę zasługuje uniwersalność rozwiązania, gdyż linia może służyć zarówno do produkcji amortyzatorów samochodowych jak i sprężyn gazowych. Na linii wykorzystano także innowacyjne stacje CTS oraz EPICS.


© ELPLC. All rights reserved. Powered by jdev.pl