Skip to main content
Linia montażu sprężyn gazowych

Linia montażu sprężyn gazowych

Zrobotyzowana linia montażu głównego sprężyn gazowych o różnej średnicy tłoczyska i średnicy zewnętrznej cylindra. Na linii odbywa się również napełnienie gazem oraz test funkcjonalny.

Najważniejsze właściwości

Parametr Wartość
Obsługa linii 1 operator
Gabaryty 14,5 x 10 x 2,5 m
Moduł sterowania 2xPLC MELSEC iQ-R (Mitsubishi)
Przeznaczenie Montaż główny sprężyn gazowych
Zakres średnic tłoczyska: 6-14 mm
Zakres średnic zewnętrznych cylindra: 15-28 mm

Założenia początkowe

Celem projektu było opracowanie i zbudowanie linii montażu głównego sprężyn gazowych z wszystkimi niezbędnymi funkcjonalnościami dotyczącymi gazowania i testowania funkcjonalnego. W założeniach linia miała zajmować możliwie najmniej miejsca i angażować minimalną obsługę. Naszym atutem było w tym przypadku dotychczasowe doświadczenie w automatyzacji i robotyzacji procesów związanych z produkcją amortyzatorów i sprężyn gazowych

Robotyzacja produkcji sprężyn gazowych

Ograniczenie miejsca zajmowanego przez linię i redukcja obsługi, ale jednocześnie zapewnienie pożądanej wartości OEE, postanowiliśmy rozwiązać poprzez robotyzację całego procesu. Zaproponowane zostały dwa typy robotów – SCARA – do szybkiego podawania komponentów oraz 6-cio osiowe do operowania w obszarze modułu napełniania gazem, testowania i rozładunku. Zaprojektowano również szereg osi manipulacyjnych, umożliwiających prawidłowy przebieg procesu w liczbie 34. Całość została spięta szybką siecią CC Link IE Field (1 Gbps).

Modułowa budowa linii

  • 1. Moduł 1 – załadunek tłoczysk
  • 2. Moduł 2 – załadunek cylindrów
  • 3. Moduł 3 – montaż tłoczysk
  • 4. Moduł 4 – montaż sprężyn
  • 5. Moduł 5 – gazowanie i test sprężyn
  • 6. Moduł 5 – rozładunek

Podsumowanie

Praca nad realizacją tego projektu jest doskonałym przykładem dobrej współpracy z globalnymi dostawcami rozwiązań w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji. W tym konkretnym przypadku była do firma Mitsubishi Electric. Zdecydowano się na pełną kompatybilność sprzętową oraz duże możliwości konfiguracyjne szczególnie jeśli chodzi o serwonapędy. Uzyskano zakładane właściwości linii, w tym redukcję zajmowanego miejsca o ok. 40% w stosunku do typowych rozwiązań. Dzięki robotyzacji zmniejszono konieczną obsługę linii z 5 do 1 operatora.


© ELPLC. All rights reserved. Powered by jdev.pl