Skip to main content
Testery szczelności

Testery szczelności

Testowanie szczelności jest jednym z najczęściej występujących typów procesów oceny jakościowej w produkcji i to nie tylko w branży automotive.

Kluczowe cechy testerów szczelności

Cecha Opis
Aparatura pomiarowa ATEQ
Rodzaje testowanych komponentów chłodnice,
elementy układów obiegu płynów,
amortyzatory,
sprężyny gazowe,
bloki silników,
opakowania,
obudowy urządzeń (np. elektronicznych)
Typy testów powietrzny,
cieczowy,
zanurzeniowy
Metody pomiaru różnicowa,
przepływowa,
detekcyjna
Różne Automatyczny lyb manualny wybór programu testowania (PLC, HMI), test szczelności jako autonomiczna stacja lub element linii technologicznej, robotyzacja, możliwości znakowania i/lub wydruku etykiet, integracja z TOMAI Factory System, autorska aplikacja ATEQMonitor

Jak testujemy szczelność

Testowanie szczelności jest jednym z najczęściej występujących typów procesów oceny jakościowej w produkcji i to nie tylko w branży automotive. W ELPLC S.A. zaprojektowaliśmy, zbudowaliśmy i wdrożyliśmy wiele rodzajów testerów szczelności, m.in. w produkcji chłodnic, amortyzatorów czy silników. Bywają to stanowiska autonomiczne lub stanowiące fragment kompletnej zrobotyzowanej linii produkcyjnej.

Warto przyjrzeć się konkretnemu procesowi indywidualnie i rozważyć możliwości jego automatyzacji i robotyzacji. Komponent może być podawany do testu w ramach zintegrowanego systemu transportowego linii lub za pomocą odpowiedniego robota z dostosowanym chwytakiem. Po załadowaniu komponentu przeprowadzany jest test lub kilka testów w zależności od potrzeby. Aparatura pomiarowa powinna mieć możliwość definiowania programów testowania oraz ich automatycznego wyboru czy uruchamiania przez jednostkę sterującą (sterownik PLC). Często w ramach stacji można zintegrować dodatkowe systemy testujące (np. systemy wizyjnej kontroli jakości) lub markujące (znakowanie laserowe, mechaniczne, generowanie i wydruk etykiet) – przynosi to dodatkowe korzyści operacyjne w postaci optymalizacji przestrzeni i czasu cyklu maszynowego. Po zakończeniu operacji przewidzianych w ramach danej referencji produkcyjnej na stanowisku testowania – transport lub robot odbiera komponent i przekazuje go dalej. Istotne może być zintegrowanie robota szczególnie w przypadku elementów ciężkich (takimi są np. bloki silników).

ELPLC S.A. posiada znaczne doświadczenie jeśli chodzi o automatyzację i robotyzację testów szczelności. Zaprojektowaliśmy, zbudowaliśmy i wdrożyliśmy wiele rodzajów testerów szczelności, m.in. w produkcji chłodnic, amortyzatorów, sprężyn gazowych, silników, opakowań czy też obudów dla elektroniki. Od wielu lat owocnie współpracujemy z liderem rozwiązań pomiarowych w tym obszarze – ATEQ.

Cechy dobrej aparatury pomiarowej

Sercem każdego systemu jest odpowiednia aparatura pomiarowa. Wysoka wydajność i precyzja pomiaru to jedno, ale nie mniej ważnymi aspektami z punktu widzenia producenta linii lub autonomicznej stacji są: intuicyjne i elastyczne możliwości integracji aparatu pomiarowego oraz eksperckie wsparcie w obsłudze, programowaniu, serwisie i kalibracji ze strony jego dostawcy. Dzięki temu zapewniony jest dobór właściwego sprzętu i dużo łatwiej automatyzuje się proces. Ostatecznie konkretną korzyść operacyjną w postaci sprawnego procesu, odnosi odbiorca końcowy maszyny.

Jeżeli mówimy o aparaturze pomiarowej, to mamy tu do dyspozycji różne metody (np. metoda powietrzna) czy też różne podejścia do samego pomiaru (pomiar spadku ciśnienia metodą różnicową, pomiary przepływów, detekcję gazów i inne). Można mnożyć przykłady takich procesów dla różnych branż. W automotive będzie to badanie szczelności elementów silnika, amortyzatorów, chłodnic, systemów A/C ; w elektrotechnice czy elektronice: kontrola szczelności wszelkich obudów, pojemniczków, armatury, podsystemów urządzeń AGD, itp.; w innych branżach takich jak produkcja tworzyw sztucznych, farmaceutyka, FCMG i inne – testuje się opakowania (pojemniki ciśnieniowe, dozowniki, blistry) czy też różnego rodzaju osprzęt.

Przegląd wybranych testerów szczelności ELPLC

Linia testowania szczelności bloku silnika z wymienną głowicą

Jest to przykład linii zintegrowanej z robotem, który odpowiada za załadunek komponentów na podajnik wejściowy. Funkcjonalnie jest podzielona na dwie stacje testu (dwa aparaty pomiarowe ATEQ), stację znakowania laserowego oraz stację rozdzielacza. Na stacji testu 1 przeprowadzany jest test szczelności komory wodnej, natomiast na stacji 2 – test szczelności niskiego i wysokiego ciśnienia. Pracą linii steruje PLC SIEMENS ET 200SP.

Tester zanurzeniowy

Testowane są w nim odlewy dla kilku referencji bloków i głowic silnika. Stacja obsługiwana jest przez jednego operatora, który zarówno zakłada komponent do stacji, przezbraja pod wymaganą referencję jak i dokonuje wizualnej oceny. Stanowisko zasila zestaw hydrauliczny który odpowiada zarówno za docisk uszczelnień jak i podniesienie wanny z wodą oraz obrót komponentu o +/- 180 stopni. Proces docisku i zanurzenia jest wykonywany automatycznie.

Tester szczelności obudowy urządzenia elektronicznego

Przykład stosunkowo prostej i niewielkiej maszyny testującej. Domyślnie operator ręcznie łąduje komponent do testowania na dolną częśc komory testu. Po rozpoczęciu cyklu, następuje przesunięcie komponentu, dociśnięcie górnej części komory do uzyskania szczelności. Finalnie wykonywany jest odpowiedni program testu przy zastosowaniu aparatury pomiarowej ATEQ. Na uwagę zasługuje precyzyjnie zaprojektowana i wykonana komora testująca, dopasowana do gabarytów testowanego komponentu i wyposażona w odpoweidnio ukształtowane uszczelnienie.


© ELPLC. All rights reserved. Powered by jdev.pl