Skip to main content
Wybrane procesy na liniach montażu urządzeń elektronicznych (1)

Wybrane procesy na liniach montażu urządzeń elektronicznych (1)

|

Przemysł elektroniczny stosuje wiele procesów do wytwarzania urządzeń. Procesy te mają istotny wpływ na jakość i wydajność produkcji. Automatyzacja procesów pozwala na obniżenie kosztów produkcji i zmniejszenie liczby błędów. Dynamiczny rozwój technologii i rosnące wymagania rynku wymuszają na producentach urządzeń elektronicznych inwestycje w doskonalenie procesów montażowych, zwiększające wydajność oraz ograniczające ryzyko dostarczenia wadliwych produktów.

Zrobotyzowany montaż mechaniczny

Montaż mechaniczny modułu lub urządzenia z półproduktów warto zrobotyzować. Często są to operacje pick & place z montażem w obudowie gotowych PCB oraz dodatkowych elementów, takich jak podkładki, uszczelnienia czy tulejki dystansowe. Sprawdzają się tutaj roboty typu SCARA. Zaletą takiego rozwiązania jest precyzja, powtarzalność i szybkość. Odpowiedni projekt grippera robota pozwala na dopasowanie do rodzaju produktu i zintegrowanie różnych operacji w niewielkiej przestrzeni. Gripper wyposażany jest w manipulatory, systemy wizyjne do naprowadzania lub weryfikacji oraz wkrętaki i systemy podawania wkrętów. Stanowiska zrobotyzowane można zaprojektować tak aby działały niezależnie lub w linii z systemem transportowym. Odpowiednia ilość zrobotyzowanych stacji oraz właściwie oprogramowanie zarządzania ruchem paletek transportowych pozwala na optymalizację produkcji w czasie.

Nanoszenie klejów i uszczelniaczy

W zależności od rodzaju komponentów składowych i przeznaczenia produktu, konieczne jest dozowanie i nanoszenie substancji o różnych właściwościach. Mogą to być kleje, uszczelniacze, masy termo i elektroprzewodzące. W linii montażu elementów do nagrzewnic PTC zastosowano dozowanie kleju termoprzewodzącego z kompensacją rzeczywistego położenia komponentu na paletce. Rozwiązanie oparte na systemie wizyjnym, serwonapędzie i wadze, umożliwia poprawne naniesienie warstwy z precyzją ±0,0125g i średnicą kropli ok. 1,9mm. Prawidłowy skład kleju zapewnia system igieł dozujących z tubą mieszającą o stałym stosunku mieszania. Tłoki dozujące, sterowane serwonapędem, podają substraty do tuby mieszającej. Połączenie jest stablizowane na stacji utrwalania termicznego przez podgrzanie komponentu do temperatury około 100-120°. Drugi system automatycznego nanoszenia kleju, obsługuje boczne ścianki komponentu z precyzją dozowania ± 0,005g.

Zgrzewanie podczerwienią

Zgrzewanie podczerwienią to czysty proces montażu elementów z tworzyw sztucznych, wykorzystujący specjalną ruchomą głowicę z lampą i odblaskową powierzchnią wewnętrzną. Głowica jest nasuwana na plastikowy kołek, który pozycjonuje mocowane elementy. Odblaskowe wnętrze głowicy powoduje skupienie energii promieniowana podczerwonego z lampy na plastikowym kołku i podgrzanie go. Tworzywo staje się miękkie, więc w środku dociska go końcówka, która spłaszcza i formuje kołek mocując elementy.

Maszyny i linie ELPLC SA

Specjalizujemy się w projektowaniu i budowaniu maszyn, kompletnych zrobotyzowanych linii montażowych oraz tworzeniu oprogramowania dla przemysłu. Oferujemy nasze kompetencje dla wielu branż. Dostarczamy rozwiązania Przemysłu 4.0 / Smart Factory.


© ELPLC. All rights reserved. Powered by jdev.pl