Zrobotyzowany montaż świateł samochodowych
Oświetlenie montowane w samochodach zmienia się wraz z rozwojem motoryzacji. Początkowe modele Forda T wykorzystywały jeszcze lampy karbidowe, lecz już w latach 20-ych zaczęto powszechnie stosować dynama i żarówki elektryczne. Medium zasilające w postaci prądu elektrycznego pozostało, lecz pojawiały się kolejno nowe rodzaje źródeł światła takie jak: żarówki halogenowe, reflektory ksenonowe czy w końcu diody elektroluminescencyjne (LED). Reflektory LED mają sporą listę zalet, szczególnie jeśli mówimy o energooszczędności, żywotności i jakości światła.
Jak zbudowane są lampy samochodowe LED?
Poszczególne modele lamp różnią się oczywiście między sobą w zależności od marki samochodu, przeznaczenia czy producenta samej lampy. W obudowie reflektora przedniego, mieści się rama nośna, elektroniczny moduł sterujący, moduły LED i system chłodzenia. W reflektorach może znajdować się nawet kilkadziesiąt diod. Moduł sterujący może oferować różne sekwencje świecenia poszczególnych elementów. Wszystko to mieści się w kloszu z odpowiednimi soczewkami i ramką maskującą.
Jakie procesy występują przy produkcji świateł LED?
Kwestią podstawową jest dysponowanie liniami montażowymi dostosowanymi do produkowanych typów lamp. Zaprojektowane stanowiska muszą zapewnić właściwy sposób dostarczania wszystkich komponentów, realizację procesów w odpowiedniej kolejności oraz ochronę przed ESD [1] w miejscach gdzie jest to konieczne. Można wyróżnić kilka głównych grup procesów w produkcji świateł LED:
-umieszczanie, montowanie i skręcanie,
-czyszczenie i przygotowanie powierzchni np. przez plazmowanie [2], przedmuch z jonizacją powietrza,
-wygrzewanie w piecu,
-zgrzewanie, w tym za pomocą ultradźwięków i podczerwieni,
-klejenie i uszczelnianie,
-drukowanie i aplikacja etykiet,
-testowanie szczelności, obecności wszystkich komponentów, geometrii, kontrola szczelin pomiędzy obudową a soczewką,
-testowanie wizyjne funkcjonalności lampy, absorbcji elektrycznej gotowej lampy, luminescencji.
Robotyzacja
Część operacji montażowych wykonywana jest na stanowiskach ręcznych, ale wyposażonych w zautomatyzowane wkrętaki w wersjach z przetwornikiem momentu i z ramieniem reakcyjnym. Komponenty podawane są na zjazdach grawitacyjnych lub podajnikami wibracyjnymi, a śruby za pomocą dyspensera. Wiele z tych procesów warto zautomatyzować i zrobotyzować. Roboty uniwersalne stosuje się do przeładunku produktu pomiędzy stacjami lub gniazdami np. do pobierania lamp z pieca. Roboty sprawdzają się również w procesie klejenia np. do przygotowania powierzchni przez plazmowanie czy precyzyjne nanoszenie kleju. Na ramieniu robota można przymocować zespół zgrzewania ultradźwiękowego z sonotrodą [3] aby go precyzyjnie pozycjonować. Dobrym przykładem robotyzacji montażu lamp, gdzie zintegrowano 3 roboty różnych marek, może być stacja nakładania soczewek, plazmowania i klejenia, zaprojektowana i zbudowana przez ELPLC.
Linie montażu świateł od ELPLC
Od kilku lat ELPLC posiada w swoim portfolio realizacje kompletnych linii montażowych do świateł samochodowych różnego typu. Zawierają one stacje montażu ręcznego, stacje zrobotyzowane ze stołami obrotowymi, roboty przeładunkowe oraz wyspecjalizowane testery EOL. Pod kątem testerów powstało również dedykowane oprogramowanie obsługujące wiele metod testowania. Jest to niezależne sprzętowo narzędzie do zarządzania procesem testowania centralnie ze stanowiska lub zdalnie.
Pełne traceability dzięki ELPLC Smart Factory
Linie budowane przez ELPLC są wyposażone w autorski system ELPLC Smart Factory. Jedną z jego funkcjonalności jest udostępnienie pełnej historii produkcji każdej sztuki i możliwość jej analizy. Może ona odbywać się w odniesieniu do różnych kryteriów i wybranych filtrów, np. analiza efektywności w podziale na stacje lub operatorów. Jest również dostępny eksport danych. Więcej o ELPLC Smart Factory.
Przypisy
[1] ochrona przed ESD (Electro-Static Discarge) to system zabezpieczenia elementów elektronicznych wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne.
[2] plazmowanie – oddziaływanie na powierzchnię zjonizowanym gazem, zmieniającym reaktywność chemiczną atomów powierzchniowych. Metoda czyszczenia elementów przed procesem klejenia.
[3] sonotroda – urządzenie końcowe zgrzewarki ultradźwiękowej, jego funkcją jest końcowe wzmocnienie amplitudy i transfer energii wibracji. Sonotroda jest połączona mechanicznie z konwerterem sygnałów elektrycznych na wibracje i wzmacniaczem amplitudy. Typowe częstotliwości pracy to 20, 30 lub 35 kHz.
Maszyny i linie ELPLC SA
Specjalizujemy się w projektowaniu i budowaniu maszyn, kompletnych zrobotyzowanych linii montażowych oraz tworzeniu oprogramowania dla przemysłu. Oferujemy nasze kompetencje dla wielu branż. Dostarczamy rozwiązania Przemysłu 4.0 / Smart Factory.